Ajax-loader

2018 Schedule of Events

Jan. 8       Roosevelt Elementary School, Council Bluffs
Jan. 10       Baxter Elementary School
Jan. 12       United Community Schools
Jan. 12       Muscatine High School
Jan. 17       Bettendorf Middle School
Jan. 18       Crocker Elementary School, Ankeny
Jan. 18       Aldo Leopold Middle School, Burlington
Jan. 19       Hayes Elementary School, Davenport
Jan. 19       Mt. Olive Lutheran School, Des Moines
Jan. 24       West Monona Community Schools
Jan. 25       Aplington-Parkersburg Middle School
Jan. 26       Lewis and Clark Elementary School, Council Bluffs
Jan. 30       Grundy Center Elementary School
Jan. 31       Webster City Middle School
           
Feb. 1       Bennett School
Feb. 2       De Sales Catholic School, Ossian
Feb. 2       Stowe Elementary School, Des Moines
Feb. 6       Central Lee Elementary School
Feb. 6       Harrison Elementary School, Davenport
Feb. 7       Upper Elementary School, Galva
Feb. 7       Mid-Prairie East Elementary School
Feb. 8       Brody Middle School, Des Moines
Feb. 9       Lincoln Elementary School, Spencer
Feb. 9       North Winneshiek Elementary School
Feb. 10       Dordt College STEM Festival
Feb. 13       Vernon Middle School, Marion
Feb. 14       Southeast Warren Primary School
Feb. 14       Kenwood Leadership Academy, Cedar Rapids
Feb. 15       Tripoli Elementary School
Feb. 15       Lynnville-Sully Elementary School
Feb. 16       CGD Elementary School, Clarion
Feb. 19       Colo-Nesco Elementary School
Feb. 20       Lawton-Bronson Elementary School
Feb. 21       Thomas Jefferson Middle School, Dubuque
Feb. 22       AGWSR Schools
Feb. 22       Clark Elementary School, New London
Feb. 23       STEM Night @ Fourmile Elementary School, Pleasant Hill
Feb. 26       Carter Lake Elementary School, Council Bluffs
Feb. 27       Riverside Intermediate School, Carson
Feb. 28       Clarke Elementary School, Osceola
     
Mar. 1       River Valley Elementary School
Mar. 2       St. James Catholic School, Washington
Mar. 2       South Winneshiek Schools
Mar. 6       Pleasant View Elementary School, Bettendorf
Mar. 7       Spirit Lake Elementary School
Mar. 8       Water Rocks! Day Camp, Story County
Mar. 8       Jesup Middle School
Mar. 9       BCLUW Schools
Mar. 9       Emmetsburg Middle School
Mar. 13-14       Sioux Empire Water Festival, Sioux Falls, SD
Mar. 15       East Sac Elementary School
Mar. 16       Longfellow Elementary School, Belle Plaine
Mar. 16       Delwood Elementary School
Mar. 19       Roosevelt Elementary School, Council Bluffs
Mar. 20       Alan Shepard Elementary School, Long Grove
Mar. 20       Johnson STEAM Academy, Cedar Rapids
Mar. 21       Moulton Elementary School, Des Moines
Mar. 21       Willowwind School, Iowa City
Mar. 22       Fellows Elementary School, Ames
Mar. 23       Tri Center Schools, Neola
Mar. 23       Lucia Wallace Elementary School, Algona
Mar. 26       Carter Lake Elementary School, Council Bluffs
Mar. 27       North Tama Elementary School
Mar. 27       Rock Valley Elementary School
Mar. 28       North Winneshiek Elementary School
Mar. 29       Franklin Elementary School, Muscatine
Mar. 30       Horn Elementary School, Iowa City
     
Apr. 3       Storm Lake Middle School
Apr. 4       West Hancock Elementary School, Britt
Apr. 5       CAL & Hampton-Dumont Community Schools
Apr. 6       St. Paul's Lutheran School, Sioux City
Apr. 7       Experience Agronomy Day @ ISU
Apr. 7       Estherville Public Library
Apr. 9       Rue Elementary School, Council Bluffs
Apr. 11       Orange Elementary School, Waterloo
Apr. 11       Columbus Elementary School, Chariton
Apr. 12       ArWeVa Middle School, Westside
Apr. 12       Blessed Sacrament & Sacred Heart Schools, Waterloo
Apr. 13       Alta-Aurelia Schools
Apr. 13       Harmony Elementary School, Farmington
Apr. 16       Franklin Elementary School, Council Bluffs
Apr. 17       Audubon Elementary School
Apr. 18       Davis Elementary School, Grinnell
Apr. 18       Holy Family Catholic School, Des Moines
Apr. 19       Ridgeview Middle School, Early
Apr. 20       Woodward-Granger Schools
Apr. 23       South O'Brien Schools
Apr. 23       Kate Mitchell Elementary School, Ames
Apr. 24       Mitchellville Elementary School
Apr. 24       Meeker Elementary School, Ames
Apr. 25       Orange City Elementary School
Apr. 25       Kirn Middle School, Council Bluffs
Apr. 26       Howard Co. 3rd Grade Outdoor Classroom
Apr. 27       Capitol View Elementary School, Des Moines
Apr. 27       Fremont Elementary School
Apr. 28       Mason City Earth Day Festival
     
May 1       Westwood Elementary School, Ankeny
May 1       Sergeant Bluff-Luton Schools
May 2       Madison Elementary School, Cedar Rapids
May 3       Monroe Elementary School
May 4       Tilford Elementary School, Vinton
May 4       Cherokee Co. 6th Grade Outdoor Classroom
May 6       Story Co. Conservation Spring Festival
May 8       Bremer Co. 5th Grade Outdoor Classroom
May 8       Buena Vista Co. 6th Grade Outdoor Classroom
May 10       Sac Co. 6th Grade Outdoor Classroom
May 10       Iowa Children's Water Festival, Ankeny
May 11       Central Ward Elementary School, Centerville
May 11       Palo Alto Co. 5th Grade Outdoor Classroom
May 12       Outdoor Youth Jamboree, Sperry
May 14       Okoboji Elementary School
May 15       Big Sioux Water Festival, Brookings, SD
May 15       East Pottawattamie Co. 5th Grade Outdoor Classroom
May 16       Louisa-Muscatine Elementary School
May 17       Pocahontas Co. 4th Grade Outdoor Classroom
May 17       East Pottawattamie Co. 3rd Grade Outdoor Classroom
May 18       Lakeview Elementary School, Solon
May 18       Henry Co. 4th Grade Outdoor Classroom
May 22       Aquin Elementary School, Cascade
May 23 - 25       Prairie Ridge Elementary School, Ankeny
May 23       Sacred Heart School, Boone
May 24       Cowles Montessori School, Windsor Heights
May 24       Eisenhower Elementary School, Ottumwa
May 25       Drexler Middle School, Farley
May 29       Wallace Elementary School, Johnston

 

 

 

 

© 2018 Iowa State University. All Rights Reserved.